Posted on Leave a comment

Will Eisner Comic Industry Awards – Here are the official 2021 Eisner Award Nominations for creative achievement in comic books.

Stillwater #1 - Cover by Ramón K. Pérez\

2021 Eisner Awards Nominations

The Will Eisner Comic Industry Awards, aka Eisner Awards, are awarded for creative achievement in American comic books. They are the comic book equivalent of the Academy Awards for film industry achievements. The nominations in each category are generated by a five- to a six-member jury, then voted on by comic book professionals.

Comic has officially announced the nominations for the Will Eisner Comic Industry Awards with over 190 print and online titles being recognized across 32 different categories. You can view the Comic-Con press release at the end of this article.

Eisner Awards are offered for the following categories:

Best Short Story

I needed the discounts Connor willumsen

  • “Garden Boys” by Henry McCausland, in Now #8 (Fantagraphics)
  • “I Needed the Discounts” by Connor Willumsen, in The New York Times (January 3, 2020)
  • “Parts of Us,” by Chan Chau, in Elements: Earth, A Comic Anthology by Creators of Color (Ascend Press)
  • “Rookie,” by Greg Rucka and Eduardo Risso, in Detective Comics #1027 (DC)
  • “Soft Lead,” by Chan Chau, https://chanchauart.com/comics#/soft-lead/
  • “When the Menopausal Carnival Comes to Town,” by Mimi Pond, in Menopause:A Comic Treatment (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press)

Best Single Issue

  • The Burning Hotels, by Thomas Lampion (Birdcage Bottom Books)
  • Hedra, by Jesse Lonergan (Image)
  • The Other History of the DC Universe #1, by John Ridley and Giuseppe Camuncoli (DC)
  • Sports Is Hell, by Ben Passmore (Koyama Press)
  • Stanley’s Ghost: A Halloween Adventure, by Jeff Balke, Paul Storrie, and Dave Alvarez (Storm Kids)

Best Continuing Series

  • Bitter Root, by David F. Walker, Chuck Brown, and Sanford Greene (Image)
  • Daredevil, by Chip Zdarsky and Marco Checchetto (Marvel)
  • The Department of Truth, by James Tynion IV and Martin Simmonds (Image)
  • Gideon Falls, by Jeff Lemire and Andrea Sorrentino (Image)
  • Stillwater, by Chip Zdarsky and Ramón K Pérez (Image/Skybound)
  • Usagi Yojimbo, by Stan Sakai (IDW)

Best Limited Series

  • Barbalien: Red Planet, by Jeff Lemire, Tate Brombal, and Gabriel Hernandez Walta (Dark Horse)
  • Decorum, by Jonathan Hickman and Mike Huddleston (Image)
  • Far Sector, by N. K. Jemisin and Jamal Campbell (DC)
  • Strange Adventures, by Tom King, Mitch Gerads, and Evan “Doc” Shaner (DC Black Label)
  • Superman’s Pal Jimmy Olsen, by Matt Fraction and Steve Lieber (DC)
  • We Live, by Inaki Miranda and Roy Miranda (AfterShock)

Best New Series

  • Black Widow, by Kelly Thompson and Elena Casagrande (Marvel)
  • Crossover, by Donny Cates and Geoff Shaw (Image)
  • The Department of Truth, by James Tynion IV and Martin Simmonds (Image)
  • Killadelphia, by Rodney Barnes and Jason Shawn Alexander (Image)
  • We Only Find Them When They’re Dead, by Al Ewing and Simone Di Meo (BOOM! Studios)

Best Publication for Early Readers (up to age 8)

  • Bear, by Ben Queen and Joe Todd-Stanton (Archaia/BOOM!)
  • Cat Kid Comic Club, by Dav Pilkey (Scholastic Graphix)
  • Donut Feed the Squirrels, by Mika Song (RH Graphic/RH Children’s Books)
  • Kodi, by Jared Cullum (Top Shelf)
  • Lift, by Minh Lê and Dan Santat (Little, Brown Young Readers)
  • Our Little Kitchen, by Jillian Tamaki (Abrams Books for Young Readers)

Best Publication for Kids (ages 9-12)

  • Doodleville,by Chad Sell (Knopf/BFYR/RH Children’s Books)
  • Go with the Flow, by Lily Williams and Karen Schneemann (First Second/Macmillan)
  • Mister Invincible: Local Hero, by Pascal Jousselin (Magnetic Press)
  • Snapdragon, by Kat Leyh (First Second/Macmillan)
  • Superman Smashes the Klan, by Gene Luen Yang and Gurihiru (DC)
  • Twins, by Varian Johnson and Shannon Wright (Scholastic Graphix)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Check, Please! Book 2: Sticks & Scones, by Ngozi Ukazu (First Second/Macmillan)
  • Displacement, by Kiku Hughes (First Second/Macmillan)
  • Dragon Hoops, by Gene Luen Yang (First Second/Macmillan)
  • Fights: One Boy’s Triumph Over Violence, by Joel Christian Gill (Oni Press)
  • A Map to the Sun, by Sloane Leong (First Second/Macmillan)
  • When Stars are Scattered, by Victoria Jamieson and Omar Mohamed (Dial Books)

Best Humor Publication

  • The Complete Fante Bukowski, by Noah Van Sciver (Fantagraphics)
  • Department of Mind-Blowing Theories, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)
  • FANGS, bySarah Andersen (Andrews McMeel)
  • Wendy, Master of Art, by Walter Scott (Drawn & Quarterly)
  • Superman’s Pal Jimmy Olsen, by Matt Fraction and Steve Lieber (DC)
  • What If We Were . . ., by Axelle Lenoir (Top Shelf)

Best Anthology

  • Ex Mag, vols. 1–2, edited by Wren McDonald (PEOW)
  • Guantanamo Voices: True Accounts from the World’s Most Infamous Prison, edited by Sarah Mirk (Abrams)
  • Hey, Amateur! Go From Novice to Nailing It in 9 Panels, edited and curated by Shelly Bond (IDW Black Crown)
  • Los Angeles Times, edited by Sammy Harkham (NTWRK)
  • Menopause:A Comic Treatment, edited by MK Czerwiec (Graphic Medicine/Pennsylvania State University Press)
  • Now, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)

Best Reality-Based Work

  • Big Black: Stand at Attica, by Frank “Big Black” Smith, Jared Reinmuth, and Améziane (Archaia/BOOM!)
  • Dragon Hoops, by Gene Luen Yang (First Second/Macmillan)
  • Invisible Differences: A Story of Asperger’s, Adulting, and Living a Life in Full Color, by Mme Caroline and Julie Dachez, translation by Edward Gauvin (Oni Press)
  • Kent State: Four Dead in Ohio, by Derf Backderf (Abrams)
  • Paying the Land, by Joe Sacco (Metropolitan/Henry Holt)
  • Year of the Rabbit, by Tian Veasna, translation by Helge Dascher (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Memoir

  • Banned Book Club, by Kim Hyun Sook, Ryan Estrada, and Ko Hyung-Ju (Iron Circus)
  • Dancing After TEN: A Graphic Memoir, by Vivian Chong and Georgia Webber (Fantagraphics)
  • Ginseng Roots, by Craig Thompson (Uncivilized)
  • I Don’t Know How to Give Birth! by Ayami Kazama, translated by Julie Goniwich (Yen Press)
  • The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist, by Adrian Tomine (Drawn & Quarterly)
  • When Stars Are Scattered, by Victoria Jamieson and Omar Mohamed (Dial Books)

Best Graphic Album—New

  • The Book Tour, by Andi Watson (Top Shelf)
  • Dragman, by Steven Appleby (Metropolitan)
  • Flake, by Matthew Dooley (Jonathan Cape)
  • Labyrinth, by Ben Argon (Abrams)
  • Paul at Home, by Michel Rabagliati, translation by Helge Dascher and Rob Aspinall (Drawn & Quarterly)
  • Pulp, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)

Best Graphic Album—Reprint

  • Black Hammer Library Edition, vol. 2, by Jeff Lemire, Dean Ormstom, Emi Lenox, and Rich Tommaso (Dark Horse)
  • Criminal Deluxe Edition, vol. 3, by Ed Brubaker and Sean Phillips (Image)
  • Eight-Lane Runaways, by Henry McCausland (Fantagraphics)
  • Fante Bukowski: The Complete Works, by Noah Van Sciver (Fantagraphics)
  • Herobear and the Kid: The Heritage, by Mike Kunkel (Astonish Factory)
  • Seeds and Stems, by Simon Hanselmann (Fantagraphics)

Best Adaptation from Another Medium

  • Constitution Illustrated, by R. Sikoryak (Drawn & Quarterly)
  • Parable of the Sower: The Graphic Novel Adaptation, by Octavia E. Butler, adapted by Damian Duffy and John Jennings (Abrams)
  • Sapiens: A Graphic History: The Birth of Mankind, vol. 1, by Yuval Noah Harari, adapted by David Vandermeulen and Daniel Casanave (Harper Perennial)
  • Slaughterhouse-Five, by Kurt Vonnegut, adapted by Ryan North and Albert Monteys (Archaia/BOOM!)
  • Superman Smashes the Klan, adapted by Gene Luen Yang and Gurihiru (DC)

Best U.S. Edition of International Material

Awarded for creative achievement in American comic books for material not originally published or available in the United States.

  • Altitude, by Olivier Bocquet and Jean-Marc Rochette, translation by Edward Gauvin (SelfMadeHero)
  • Gamayun Tales I: An Anthology of Modern Russian Folk Tales, by Alexander Utkin, translation by Lada Morozova (Nobrow)
  • Goblin Girl, by Moa Romanova, translation by Melissa Bowers (Fantagraphics)
  • Irena Books 2-3, by Jean-David Morvan, Severine Tréfouël, and David Evrard, translation by Dan Christensen (Magnetic Press)
  • When You Look Up, by Decur, translation by Chloe Garcia Roberts (Enchanted Lion Books)
  • The Winter of the Cartoonist, by Paco Roca, translation by Erica Mena (Fantagraphics)

Best U.S. Edition of International Material—Asia

Awarded to a comic book originally published in Asia (e.g. Japan, South Korea, China, Singapore) and reprinted for sale in the United States.

  • I Had That Same Dream Again, by Yoru Sumino and Idumi Kirihara, translation by Beni Axia Conrad (Seven Seas)
  • I Wish I Could Say “Thank You,” by Yukari Takinami, translation by Yukari Takeuchi (Fanfare/Ponent Mon)
  • A Journal Of My Father, by Jiro Taniguchi, translation by Kumar Sivasubramanian (Fanfare/Ponent Mon)
  • Ping Pong, vols. 1–2, by Taiyo Matsumoto, translation by Michael Arias (VIZ Media)
  • Remina, by Junji Ito, translation by Jocelyne Allen (VIZ Media)
  • Spy x Family, vols. 1–3, by Tatsuya Endo, translation by Casey Loe (VIZ Media)

Best Archival Collection/Project—Strips 

  • The Flapper Queens: Women Cartoonists of the Jazz Age, edited by Trina Robbins (Fantagraphics)
  • Gross Exaggerations: The Meshuga Comic Strips of Milt Gross, by Milt Gross, edited by Peter Maresca (Sunday Press/IDW)
  • Krazy & Ignatz 1919-1921 by George Herriman, edited by RJ Casey(Fantagraphics)
  • Little Debbie and the Second Coming of Elmo: Daily Comic Strips, August 1960–September 1961, byCecil Jensenedited by Frank Young (Labor of Love)
  • Pogo The Complete Syndicated Comic Strips: Volume 7: Clean as a Weasel, by Walt Kelly, edited by Mark Evanier and Eric Reynolds (Fantagraphics)

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Art Young’s Inferno, by Art Young, edited by Glenn Bray (Fantagraphics)
  • Atlas at War! edited by Michael J. Vassallo (Dead Reckoning)
  • The Complete Hate, by Peter Bagge, edited by Eric Reynolds (Fantagraphics)
  • Corto Maltese: The Ballad of the Salty Sea, by Hugo Pratt, translation by Dean Mullaney and Simone Castaldi (EuroComics/IDW)
  • Little Lulu: The Fuzzythingus Poopi, by John Stanley, edited by Frank Young and Tom Devlin (Drawn & Quarterly)
  • Man and Superman and Other Stories, by Harvey Kurtzman, edited by J. Michael Catron (Fantagraphics)

Best Writer

  • Ed Brubaker, Pulp, Reckless (Image); Friday (Panel Syndicate)
  • Matt Fraction, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, November vols. 2–3Sex Criminals (Image)
  • Jonathan Hickman, Decorum (Image); Giant-Size X-Men, X-Men (Marvel)
  • Jeff Lemire, Barbalien, Black Hammer, Colonel Weird: Cosmagog (Dark Horse); The Question: The Deaths of Vic Sage (DC Black Label);Family Tree, Gideon Falls (Image)
  • James Tynion IV, Something Is Killing the Children, Wynd (BOOM! Studios); Batman (DC); The Department of Truth (Image); Razorblades (Tiny Onion)
  • Chip Zdarsky, Stillwater (Image/Skybound), Daredevil, Fantastic Four/X-Men (Marvel)

Best Writer/Artist

  • Junji Ito, ReminaVenus in the Blind Spot (VIZ Media)
  • Pascal Jousselin, Mister Invincible: Local Hero (Magnetic Press)
  • Trung Le Nguyen, The Magic Fish (RH Graphic/RH Children’s Books)
  • Craig Thompson, Ginseng Roots (Uncivilized)
  • Adrian Tomine, The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist (Drawn & Quarterly)
  • Gene Luen Yang, Dragon Hoops (First Second/Macmillan)

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Michael Allred, Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions)
  • Marco Chechetto, Daredevil (Marvel)
  • Jorge Corona, Middlewest (Image)
  • Bertrand Gatignol, Pistouvi (Magnetic Press)
  • Mitch Gerads/Evan “Doc” Shaner, Strange Adventures (DC Black Label)
  • Sanford Greene, Bitter Root (Image)

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Benjamin Adam, Soon (Europe Comics)
  • Alice Chemama, The Zolas (Europe Comics)
  • Jared Cullum, Kodi (Top Shelf)
  • Decur, When You Look Up (Enchanted Lion Books)
  • Antonio Lapone, Gentlemind (Europe Comics)
  • Anand RK/John Pearson, Blue in Green (Image)

Best Cover Artist

  • Jamal Campbell, Mighty Morphin Power Rangers (BOOM! Studios); Far Sector (DC)
  • Simone Di Meo, We Only Find Them When They’re Dead (BOOM! Studio)
  • Mike Huddleston, Decorum (Image)
  • Dave Johnson, Butcher of Paris (Dark Horse)
  • Peach Momoko, Buffy the Vampire Slayer #19, Mighty Morphin #2, Something Is Killing the Children #12, Power Rangers #1 (BOOM! Studios); DIE!namite, Vampirella (Dynamite); The Crow: Lethe (IDW); Marvel Variants (Marvel
  • Ramón K. Pérez, Stillwater (Image/Skybound)

Best Coloring

  • Laura Allred, X-Ray Robot (Dark Horse); Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions)
  • Jean-Francois Beaulieu, Middlewest (Image)
  • Gipi, One Story (Fantagraphics)
  • Marte Gracia, Empyre, X of Swords (Marvel)
  • Dave Stewart, Promethee 13:13 (comiXology); Black Hammer (Dark Horse); Gideon Falls (Image); Spider-Man #4-#5 (Marvel)
  • Matt Wilson, Undiscovered Country (Image); Fire Power (Image/Skybound); Thor (Marvel)

Best Lettering

  • Mike Allred, Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams (Insight Editions)
  • Deron Bennett, Bear, The Sacrifice of Darkness (Archaia); King of Nowhere, Something Is Killing the Children, We Only Find Them When They’re Dead (BOOM! Studios); Far Sector, Harley Quinn: Black + White + Red, Martian Manhunter (DC); Excellence (Image/Skybound); A Dark Interlude, Dark One, Relics of Youth, Resonant, Shadow Service, Vampire: The Masquerade: Winter’s Teeth (Vault); Ping Pong (VIZ Media)
  • Aditya Bidikar, Barbalien: Red Planet, Grafity’s Wall Expanded Edition (Dark Horse); John Constantine, Hellblazer (DC); A Map to the Sun (First Second); The Department of Truth, Lost Soldiers (Image); Giga, The Picture of Everything Else (Vault)
  • Clayton Cowles, Aquaman, Batman, Batman and the Outsiders, Strange Adventures, Superman: Man of Tomorrow, Superman’s Pal Jimmy Olsen (DC); Adventureman, Bitter Root, Bog Bodies, Die (Image); Reaver (Image/Skybound); Morbius, X Of Swords (Marvel)
  • Stan Sakai, Usagi Yojimbo (IDW)
  • Rus Wooton, Wonder Woman: Dead Earth (DC); Decorum, Monstress (Image); Die!Die!Die!, Fire Power, Oblivion Song, Outcast, Stillwater (Image/Skybound) 


  • American Daredevil: Comics, Communism, and the Battles of Lev Gleason, by Brett Dakin (Comic House/Lev Gleason)
  • Ditko Shrugged: The Uncompromising Life of the Artist Behind Spider-Man and the Rise of Marvel Comics, by David Currie (Hermes Press)
  • Drawing Fire: The Editorial Cartoons of Bill Mauldin, edited by Todd DePastino (Pritzker Military Museum & Library)
  • The History of EC Comics, by Grant Geissman (TASCHEN)
  • Invisible Men: The Trailblazing Black Artists of Comic Books, by Ken Quattro (Yoe Books/IDW)
  • Masters of British Comic Art, by David Roach (2000AD)

Best Academic/Scholarly Work

Awarded for “creative achievement” in American comic books for academic publishing. Prior to the creation of the award academic works could be nominated for Best Comics-Related Book.

  • Comic Art in Museums, edited by Kim A. Munson (University Press of Mississippi)
  • Comic Studies: A Guidebook, edited by Charles Hatfield and Bart Beaty (Rutgers University Press)
  • The Content of Our Caricature: African American Comic Art and Political Belonging,by Rebecca Wanzo (New York University Press)
  • Webcomics, by Sean Kleefeld (Bloomsbury)
  • Who Understands Comics: Questioning the Universality of Visual Language Comprehension, by Neil Cohn (Bloomsbury)

Best Publication Design

  • Chasin’ the Bird: Charlie Parker in California deluxe edition, designed by David Chisholm and Tyler Boss (Z2 Comics)
  • Dbury@50: The Complete Digital Doonesbury, by G.B. Trudeau, designed by George Corsillo and Susan McCaslin(Andrews McMeel)
  • J & K, designed by John Pham (Fantagraphics)
  • The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist, designed by Adrian Tomine and Tracy Huron (Drawn & Quarterly)
  • Original Art: The Dan Clowes Studio Edition, designed by Daniel Clowes (Fantagraphics)

Best Digital Comic

Awarded for created achievement in comic books for material originally published digitally.

  • Friday, by Ed Brubaker and Marcos Martin (Panel Syndicate)
  • Genius Animals? by Vali Chandrasekaran and Jun-Pierre Shiozawa, geniusanimals.net
  • Gentlemind, by Juan Díaz Canales, Teresa Valero, and Antonio Lapone, translation by Jeremy Melloul (Europe Comics)
  • Promethee 13:13, by Andy Diggle and Shawn Martinbrough (comiXology Originals/Delcourt)
  • Olive, by Véro Cazot and Lucy Mazel, translation by Jessie Aufiery (Europe Comics)
  • Soon, by Thomas Cadène and Benjamin Adam, translation by Margaret Besser (Europe Comics)

Best Webcomic

Awarded for created achievement in comic books for material originally published digitally as a webcomic (comics published on a website or mobile app).

Additional Information

Comic-Con press release

Once again, this year’s nominees in 32 categories reflect the wide range of material being published in the U.S. today in comics and graphic novel media, representing over 190 print and online titles from some 60 publishers and produced by creators from all over the world.

Image and Fantagraphics received the most nominations: Image with 17 (plus 11 shared) and Fantagraphics with 19. Leading the pack for Image is Department of Truth, up for Best Continuing Series, Best New Series, Best Writer (James Tynion IV), and Best Lettering (Aditya Bidikar). Decorum garnered nominations for Best Limited Series, Best Writer (Jonathan Hickman), and Best Cover Artist (Mike Huddleston), while Gideon Falls is nominated for Best Continuing Series, Best Writer (Jeff Lemire), and Best Coloring (Dave Stewart). Image projects with 2 nominations include Bitter Root (Best Continuing Series, Best Penciller/Inker for Sanford Greene), Pulp (Best Graphic Album–New, Best Writer for Ed Brubaker), Middlewest (Best Penciller/Inker for Jorge Corona and Best Coloring for Jean-Francois Beaulieu), and Stillwater (Best Continuing Series and Best Cover Artist for Ramôn K. Peréz). Image has 4 out of the 6 nominations for Continuing Series, 3 out of 6 for Limited Series, and 3 out of 5 for New Series, as wall as a portion of all 6 Best Writer nominees.

Fantagraphics dominates in the Archival categories, with 3 of the 5 nods for Archival Comic Strip Collections and 3 of 6 for Archival Comic Book Collections. In addition, half of the nominations for Best Graphic Album–Reprint were published by Fantagraphics. Their titles with multiple nominations include Now (Best Anthology, Best Short Story) and Noah Van Sciver’s Fante Bukowski: The Complete Works (Best Reprint and Best Humor Publication).

Other publishers with multiple nominations include IDW (with Top Shelf, 10 plus 1 shared), DC (9 plus 6 shared), Drawn & Quarterly (9), First Second (8 plus 1 shared), Europe Comics (7), BOOM! (5 plus 4 shared), Abrams (5), Marvel (4 plus 6 shared), VIZ Media (4 plus 1 shared), Magnetic Press (4), Dark Horse (3 plus 4 shared), RH Graphic (3), and Insight Editions (2 plus 1 shared). Thirteen companies have 2 nominations each, and another 39 companies or individuals have 1 nomination each.

Projects with more than 2 nominations include Decorum by Jonathan Hickman and Mike Huddleston (Image), The Department of Truth by James Tynion IV and Martin Simmons (Image), Dragon Hoops by Gene Luen Yang (First Second), Far Sector by N. K. Jemisin and Jamal Campbell, The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist by Adrian Tomine (Drawn & Quarterly), Stillwater by Chip Zdarsky and Ramón K. Peréz (Skybound/Image), Superman’s Pal Jimmy Olsen by Matt Fraction and Steve Lieber (DC), and We Only Find Them When They’re Dead by Al Ewing and Simone Di Meo (BOOM! Studios). Another 15 titles had 2 nominations each.

Gene Luen Yang has 5 nominations: 3 for Dragon Hoops (Best Publication for Teens, Best Reality-Based Work, and Best Writer/Artist) and 2 for Superman Smashes the Klan (Best Publication for Kids and Best Adaptation). Six creators (all writers or writer/artists) have 3 nominations each: Ed Brubaker, Matt Fraction, Jeff Lemire, Adrian Tomine, James Tynion IV, and Chip Zdarsky. Another 22 creators garnered 2 nominations each.

The judges added one new category this year, Best Graphic Memoir. In previous years, autobiographical works had been included in the Best Reality-Based Work category. But this year’s judges found there to be so many high-quality reality-based works, including numerous memoirs, that the new category was required.

Named for acclaimed comics creator Will Eisner, the awards are celebrating their 33rd year of bringing attention to and highlighting the best publications and creators in comics and graphic novels. The 2021 Eisner Awards judging panel consists of comics retailer Marco Davanzo (Alakazam Comics, Irvine, CA), Comic-Con Board member Shelley Fruchey, librarian Pamela Jackson (San Diego State University), comics creator/publisher Keithan Jones (The Power Knights, KID Comics), educator Alonso Nuñez (Little Fish Comic Book Studio), and comics scholar Jim Thompson (Comic Book Historians).

Voting for the awards is being held online using a two-step voting process. The first step is for prospective voters to apply at https://form.jotform.com/211246268258054. After filling out the form, eligible voters will be invited to go to the ballot and cast their votes. Those who were invited to vote for the Hall of Fame will automatically be invited to fill out the new ballot. All professionals in the comic book industry are eligible to vote. The deadline for voting is June 30. The results of the voting will be announced in July in a virtual ceremony as part of Comic-Con@Home.

The Will Eisner Comic Industry Awards are presented by the San Diego Comic Convention (Comic-Con), a California Nonprofit Public Benefit Corporation organized for charitable purposes and dedicated to creating the general public’s awareness of and appreciation for comics and related popular artforms, including participation in and support of public presentations, conventions, exhibits, museums, and other public outreach activities which celebrate the historic and ongoing contribution of comics to art and culture.